Osvald (Ožbalt)

Različice: Osvald, Osvald Vilibald, Oswald, Ozvald, Ožbald, Ožbald Ludvik, Ažbe, Ožbe, Ožbej, Ožbi, Ožbold, Ožbolt.


    God:

    • 29. februar
    • 5. avgust

Ime Ožbalt, ki je značilno predvsem za Koroško, izhaja iz nemškega imena Oswald. To razlagajo kot zloženko iz anglosaksonskega ös 'Bog' in waltan 'vladati'. Sestavino ös v prvem delu imajo še naslednja nemška zložena imena: Osmund, Osmar, Oswin, Ansgar, Anshelm, Ansbert, Osbert. Z besedo ös so sorodni tudi Azi »v nordijskem bajeslovju božanska bitja, ki povzročajo spremembe v naravi in odločajo o človeški usodi«.

Ime Ožbalt je v obliki Osvald izpričano v 9. stoletju. V 2. knjigi GZS je okrog leta 860 omenjen Oswaldus, pokrajinski škof med Slovenci; v 5. knjigi GZS leta 1242 Oswaldus iz Momjana v Istri ...

Na današnji dan se spominjamo sv. Osvalda, ki je bil škof v mestu Worcester v Angliji in nazadnje nadškof v Yorku († 992). Bolj čaščen je pri nas drugi Osvald (Ožbalt ali Ožbolt), angleški kralj iz prve polovice 7. stoletja. V izgnanstvu na Škotskem se je pokristjanil. Po vrnitvi na prestol se je zavzemal za širjenje krščanstva in padel v boju s poganskimi Mercijevci (god 5. avgusta).

V Sloveniji je 22 cerkva sv. Ožbalta. Po cerkvah so poimenovana naselja Sv. Ožbolt, Šentožbolt, Sv. Ožbalt. V Sv. Ožbaltu v občini Radlje ob Dravi je cerkev sv. Ožbalta, ki se prvič omenja leta 1372. Ta kraj pa je znan po leta 1960 zgrajeni hidrocentrali Ožbalt.

Sv. Ožbalt je veljal za zavetnika v morskih nevarnostih, za zavetnika so ga imeli tudi savinjski splavarji, priporočali pa so mu letino, živino in vreme. To kažeta tudi naslednja vremenska pregovora: Če o sv. Ožboltu dežuje, še dolgo ni lepega vremena. Jakobova ajda in Ožboltova repa je malokdaj lepa.

Po Ožboltu se imenuje Ožboltov sejem 5. avgusta na Ptuju.

Zajemi vsak dan

Za pomoč se bom obrnil k Bogu in Gospod me bo rešil. Zjutraj, opoldne in zvečer bom zaupljivo molil in Bog me bo uslišal.

(Psalm 54)
Petek, 19. April 2024
Na vrh