Urh

Med imeni v Sloveniji je ime Urh na 275. mestu. Leta 2006 se je tako imenovalo 367 oseb. Večina tako poimenovanih oseb je bila rojena od leta 1991 naprej. Iz tega lahko sklepamo, da je prišlo nekoliko v modo. To je tudi v skladu s trendom zadnjih desetletij, po katerem so v modi čim krajša imena (prim. še Jan, Luka, Rok, Žan). Podobno bi lahko rekli za možno žensko obliko Ula (2006: 352 oseb, 308. mesto). Možnih različic Ulrik, Ulrih naša statistika ne registrira več, obstaja pa še zelo redka ženka oblika Ulrika (2006: 6).


    God:

    • 4. julij

Ime Urh je nastalo prek imenskih oblik Ulrih, Urih, Ureh iz nemškega imena Ulrich, to pa iz starejšega Udalrich, Odalrich, zloženega iz starovisokonemških besed uodal 'dedna posest' in rīchi 'mogočen, knez'. Nemške različice imena Ulrich so Uhl, Udo, Uli, Utz, Rickel, češki Oldřich, Oldřa, francoski Oury, Ury.

Urh je tudi priimek, ki je pogostejši od imena. Tako se je leta 2006 pisalo 751 oseb, kar ga je uvrščalo na 278. mesto med priimki v Sloveniji. Iz imena ali priimka Urh je lahko s priponskim obrazilom ‑ič tvorjen tudi priimek Uršič (2006: 1876, 41. mesto). Po drugi razlagi je ime tvorjeno iz imena Urša. Prvotna pomena priimka sta 'sin Urha' ali 'sin Urše'.

Urh je ime nekdaj zelo znanega svetnika. To je Urh, škof v Augsburgu na Bavarskem v 10. stoletju (tj. 890–973, v koledarju 4. julija). Za svetnika ga je 20 let po njegovi smrti razglasil papež Janez XV. leta 993. Pri nas so mu posvečene številne cerkve. Po teh so poimenovana naselja Sv. Urh, Šenturška Gora, Šenturh, nemško St. Ulrich na Koroškem.

V zvezi s sv. Urhom je frazem klicati Urha (na pomoč) v pomenu 'bruhati, bljuvati'. Frazem je nastal po nekdanjih poganskih slavjih, ki jih npr. še danes v Angliji prirejajo v nedeljo po 4. juliju. Pri slavjih so se ljudje opili in pogosto tudi bruhali. Sv. Urh je tako moral prevzeti še vlogo zavetnika in priprošnjika tistim, ki so pregloboko pogledali v kozarec in jim je bilo potem slabo. V nemščini se ta frazem glasi den heiligen Ulrich anrufen ali sankt Ulrich rufen.

Kategorija: Ime veliko pove

Zajemi vsak dan

Kristus je trpel za nas in nam zapustil zgled, da bi hodili po njegovih stopinjah ... Ko so ga sramotili, ni vračal sramotenja, ko je trpel, ni grozil, ampak je vse prepustil njemu, ki pravično sodi.

(apostol Peter)
Petek, 29. Marec 2024
Na vrh