Novi koprski škof dr. Peter Štumpf

Tiskovni urad Svetega sedeža je danes (29. novembra 2024) objavil, da je sveti oče Frančišek imenoval dosedanjega soboškega škofa dr. Patra Štumpfa za škofa ordinarija v Škofiji Koper.

Stumpf Peter novi KP skofDr. Peter Štumpf je doma iz župnije Beltinci, rodil se je 28. junija 1962 v Murski Soboti. Po končani osnovni šoli v Beltincih je obiskoval Srednjo versko šolo v Želimljem in leta 1983 maturiral na gimnaziji Poljane v Ljubljani. Na redovno življenje v salezijanski družbi se je pripravljal v Želimljem, kjer je opravil noviciat in 9. avgusta 1980 napravil prve redovne zaobljube.

Leta 1984 se je vpisal na Teološko fakulteto v Ljubljani in po dveh letih nadaljeval študij teologije na Teološki fakulteti Salezijanske papeške univerze v Torinu, kjer je leta 1989 diplomiral iz mariologije. Dne 29. junija 1990 ga je mariborski škof msgr. dr. Franc Kramberger v Mariboru posvetil v duhovnika. Kot kaplan je deloval v župniji Rakovnik in Sevnica, leta 1994 pa je bil imenovan za župnika na Igu, kjer je deloval štiri leta. Nato je bil leto dni župnijski upravitelj župnije Zabukovje nad Sevnico in še eno leto v župniji sv. Janeza Boska v Mariboru. Od tam je šel leta 2000 za župnika v Veržej in čez tri leta spet na Rakovnik.

Leta 1994 je magistriral iz moralne teologije s tezo Mladostniki in zakrament sprave, leta 2002 je na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani obranil disertacijo z naslovom: Jožef Klekl st. (1874?1948) kot publicist v prizadevanju za ohranitev katoliške vere v Slovenski krajini (Prekmurje). Dr. Peter Štumpf je dober poznavalec prekmurske zgodovine, še posebej družbenih in cerkvenih razmer na prelomu iz 19. v 20. stoletje. Posveča se pastorali družin, študentov in zakonskih skupin. Kot predavatelj je sodeloval na različnih tečajih za vzgojo župnijskih sodelavcev. Predaval je na ljudskih misijonih in drugih pastoralnih srečanjih. S poljudnoznanstvenimi članki in pogovori sodeluje v nekaterih osrednjih slovenskih cerkvenih medijih.

Papež Benedikt XVI. ga je 24. maja 2006 imenoval za mariborskega pomožnega škofa, čez tri leta pa za novega murskosoboškega škofa ordinarija, Umeščen je bil 10. januarja 2010.

Pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) je odgovoren za Komisijo za sredstva družbenega obveščanja in Rafaelovo družbo. Od leta 2022 je tudi podpredsednik Slovenske škofovske konference za mandatno obdobje 2022–2027.

Prvi redni škof obnovljene in povečane koprske škofije je leta 1977 postal njen dotedanji administrator dr. Janez Jenko, katerega je kot ordinarij 16. aprila 1987 nasledil škof msgr. mag. Metod Pirih. 13. maja 2000 je papež Janez Pavel II. imenoval dr. Jurija Bizjaka za prvega pomožnega škofa v Kopru. Posvečen je bil 5. julija v jubilejnem svetem letu 2000. Leta 2012 je škof Bizjak postal ordinarij Škofije Koper.

več o novem koprskem škofu v pogovoru ob njegovem imenovanju za mariborskega pomožnega škofa
B. Rustja, Novi mariborski pomožni škof dr. Peter Štumpf, “Verujem, da Marija bedi nad mojo življenjsko potjo”: Gost meseca, v: Ognjišče 9, 2006, str. 6-11.

nekaj njegovih misli:

  • Dana beseda pomeni dolžnost. In za vsako dolžnostjo je konkreten človek. Odnos do dolžnosti kaže, kakšen je ta človek: ali je odgovoren ali ni odgovoren.
  • Samo vera, ki poveže s Kristusom vse, kar smo, in tudi, kar imamo in delamo, nas lahko ponovno rodi v ljudi, ki pišejo novi status animarum ali novo stanje duš.
    Vera, ki tega ne počne, ker ne zmore ali noče, ni vera, ampak je samo pripadnost, ki vse dojema kot formalnost, ki lahko ima hipno celo praznični pridih in značaj, vendar pa hitro mine. Verska formalnost ne daje življenja, ne prinaša upanja, ker nima v sebi nobene duhovne moči.
  • Mladi, nikar se ne prepustite skušnjavi, da bi zavidali tistim, ki jim je lepo na kavču in se ne dajo premakniti z njega. Ne bodite jim nevoščljivi zaradi njihovega udobja. Čeprav se zdijo njihovi biseri zelo lepi, so umetni, niso trajni in nimajo vrednosti. Jezus vam ponuja resnične in trajne bisere iskrenosti in pristnosti. Ko molite zase, molite tudi za druge. Ko delate zase, delajte tudi za druge. V sebi boste poplavljeni od ljubezni in jo boste občutili kot veliko reč, ki vam jo je storil Mogočni.
  • V Svetem Duhu smo izbrani in potrjeni, da imamo takšen značaj, kot ga ima Bog. Da mislimo tako, kot misli Bog. Da čutimo tako, kot čuti Bog, da delamo tako, kot dela Bog. ... Nismo bogovi, smo pa Božji otroci. Polni napak, a tudi polni milosti in moči Svetega Duha. Bolj, ko imamo značaj nebeškega Očeta, bolj nas je vesel in veseli smo tudi mi, ker je naše srce mirno in počiva v Očetovem srcu.

 

pripravil Marko Čuk

Zajemi vsak dan

Ta Otrok je Bog, ki ljubi ... ki je Ljubezen sama ... Je Bog, ki ne pripada nikomur, pa je vendar od vseh ... ker vsi pripadamo njemu ... Vsi smo Njegovi ... To je Emanuel. Bog z nami!

(Gregor Čušin)
Sreda, 25. December 2024
Na vrh