Praznovanje 60-letnice revije Ognjišče in 30-letnice Radia Ognjišča

60 ognjisce00Na velikonočni ponedeljek popoldne so se sedanji in nekdanji ustvarjalci Ognjišča, sodelavci, duhovniki, poverjeniki, prijatelji in bralci Ognjišča zbrali v cerkvi sv. Marka nad Koprom, kjer so se Bogu zahvalili za 60 let izhajanja revije Ognjišče in za 30 let Radia Ognjišče. Na veliko noč, 18. aprila 1965, je namreč izšla prva številka tega mesečnika, kar se je potem razširilo še v založniško dejavnost in radio Ognjišče, ki je lani praznoval 30-letnico ustanovitve. Slovesnosti so se udeležili številni gostje, med njimi ljubljanski nadškof Stanislav Zore, pomožni škof Anton Jamnik, koprski škof dr. Peter Štumpf, škof Jurij Bizjak, odgovorni urednik Ognjišča mag. Božo Rustja, direktor založniške dejavnosti Miha Turk, direktor Radia Ognjišče msgr. Franci Trstenjak ter mnogi sedanji in nekdanji sodelavci, uredniki in prijatelji Ognjišča. 60 ognjisce01

Slovesno somaševanje je vodil koprski škof Peter Štumpf, v pridigi pa nas je nagovoril škof Anton Jamnik, ki je ob evangeljske odlomku, ko se učencema na poti v Emavs pridruži Jezus, poudaril "da se je prav podobno pred 60. leti mnogim mladim, družinam bolnim in skritim iskalcem, pridružila revija Ognjišče, ki po Jezusovem vzoru, na izviren način oznanja veselo sporočilo upanja in veselja do življenja. Ognjišče je bilo že od mladih nog zasnovano tako, da najprej posluša in nato sliši bralca v njegovih dvomih, kritičnosti, preizkušnjah, bolečini, skupaj z njim išče odgovore… Ognjišče nas vsa ta leta vabi na pot iskanja, na pot vere ... spodbuja radovednost, vedoželjnost ... Besede Ognjišča, ustvarjajo živa občestva, tu ni več prostora za brezimno množico, za izključenost kogarkoli, za obsojanje, brezbrižnost, za digitalno osamljenost… Ognjišče nam lomi kruh Božje besede in prinaša veselo novico o Jezusovem vzoru ..."
Ognjišču je škof Jamnik zaželel, »da bi poslušalci in bralci, tudi v novih časih, ko izklopijo radio oziroma zaprejo revijo, v srcu čutili podobno kot učenca: "Ali ni bilo najino srce goreče v nama, ko nama je po poti govoril in razlagal pisma?«"

60 ognjisce02aOb praznovanju jubileja se je škof Jamnik ozrl tudi v prihodnost in zaželel, da bi Ognjišče še naprej pripovedovalo zgodbe, prepojene z upanjem, ki služijo resnici in ljubezni in da ne bi pozabili na srce. Potem je spomnil še na besede papeža Frančiška, ki je prav na velikonočni ponedeljek zjutraj odšel k Očetu. On je v poslanici za 59 svetovni dan sredstev obveščanja spodbujal: "Bodite blagi in nikoli ne pozabite obličja drugega; govorite na srce žensk in otrok v službi katerih opravljate svoje delo. Ne dovolite, da bi nepremišljeni odzivi vodili vaše sporočanje. Vedno sejte upanje, tudi kadar je težko, tudi kadar to stane, tudi kadar se zdi, da ne bo obrodilo sadu.Skušajte sporočati tako, da boste znali zdraviti rane naše človeškosti. Bodite priče in pospeševalci nesovražnega sporočanja, ki širi kulturo skrbi, gradi mostove in prodira v vidne in nevidne zidove našega časa." Iz tega "merila ljubezni" nas papež Frančišek spominja, da to kar smo, tudi sporočamo. To je izziv, ki zahteva osebno odločitev in pričevanje nas vseh. Da pa bomo to zmogli, je še kako potrebno, da vedno znova prisluhnemo šepetanju Svetega Duha, Duhu Resnice in Ljubezni.

»Bodimo občestvo poslušanja, razločevanja in ljubezni,« je ob koncu pozval škof Jamnik, »in skupaj z Ognjiščem gradimo živa občestva veselega pričevanja o upanju, ki nam ga podarja vstali Kristus.«

Ob koncu maše je škof Peter Štumpf Tiskovnemu društvu Ognjišče ob 60-letnici revije Ognjišče in 30-letnici Radia Ognjišče izročil najvišje odlikovanje Slovenske škofovske
konference in podrobno opisal rodovitno delo mnogih, od prvega glavnega urednika msgr. Franceta Boleta, dr. Bojana Ravbarja in Silvestra Čuka, pa
vse do danes, ko ekipa Ognjišča na nov način odgovarja na izzive časa.

 

Odličje sv. Cirila in Metoda Tiskovnemu društvu Ognjišče za zvesto služenje Cerkvi med Slovenci

Slovenski škofje so 7. marca 2025 sprejeli sklep, da podelijo odličje sv. Cirila in Metoda za zvesto služenje Cerkvi med Slovenci Tiskovnemu društvu Ognjišče ob 60-letnici izhajanja revije Ognjišče in 30-letnici oddajanja Radia Ognjišče.

Utemeljitev priznanja
Slovenska škofovska konferenca je sklenila podeliti enotno odličje Tiskovnemu društvu Ognjišče, v okviru katerega izhaja revija Ognjišče in deluje Radio Ognjišče.

Revija Ognjišče
Revija Ognjišče je začela izhajati leta 1965 kot župnijsko glasilo župnij Koper in Postojna. V nekaj letih je postala vseslovenska revija, najprej namenjena zlasti mladim. Danes je družinska revija, v kateri vsak član družine lahko najde kaj zase.
Revijo so ljudje lepo sprejeli, saj je bila novost tako v takratnem katoliškem kot širšem medijskem prostoru.
Iskala je nove poti, da bi prišla do ljudi, zlasti mladih. Tako je iznašla nove žanre, kot so na primer pisma, s katerimi je »oče urednik«, msgr. Franc Bole, prišel v stik z bralci in jim dal neposredno priložnost oglašanja v reviji. V pismih in odgovorih nanje so se zrcalili življenjski problemi ljudi. Odgovori so bili dragoceni za verne ljudi, ki mnogokrat niso imeli nikogar, na kogar bi se lahko obrnili. Poleg tega so pripravljali pogovore (intervjuje), ki jih v takratnem katoliškem tisku ni bilo.
Ker je bilo v poznih šestdesetih letih prejšnjega stoletja na voljo izredno malo knjig z versko vsebino, je Ognjišče začelo izdajati tudi knjige. Pri tem ne smemo pozabiti izdaj Svetega pisma, prirejenega za otroke in najstnike, ter drugih knjig za otroke in mladostnike.
Med njimi zavzema posebno mesto Kratko Sveto pismo s slikami, namenjeno družinam z otroki. Doslej je izšlo v nakladi več kot 140.000 izvodov in tako našlo pot do mnogih slovenskih družin ter postalo skoraj nepogrešljiv del verske vzgoje.
Revija Ognjišče in istoimenska založba sta po nastopu demokracije v Sloveniji ustanovili nov verski medij – Radio Ognjišče. Za ustanovitev sta prispevali tudi visoka denarna sredstva. Gotovo je danes ves tisk v krizi zaradi pojava elektronskih medijev in socialnih omrežij. Tiskovno društvo Ognjišče je v šestdesetletni zgodovini odigralo nenadomestljivo vlogo v verskem življenju v Cerkvi v Sloveniji. Tako si tudi sedanji uredniki prizadevajo iskati nove poti in načine za oznanjevanje evangelija s pomočjo tiska, ki mu ostaja zvesto še vedno lepo število ljudi.

Radio Ognjišče
Radio Ognjišče je leta 1994 ustanovilo Tiskovno društvo Ognjišče, ki je zagotovilo tudi finančna sredstva za nakup oddajnikov in tehnike ter ureditev prostorov.
Radio si vse od začetka prizadeva za kakovosten program in glasbo, pri čemer je 70 % slovenske.
Radio Ognjišče prinaša v slovenski prostor, tako med katoličane kot tudi med druge prebivalce, najprej duhovne vsebine, ki so zastopane v različnih oddajah in rubrikah. Upravičeno smemo reči, da skozi celoten program dihata evangelij in katoliški nauk. Svoje posebno mesto imajo tedenski duhovni nagovori škofov in nadškofov. Prav posebno vlogo pa ima vsakoletni radijski misijon, s katerim Radio Ognjišče približa versko sporočilo sodobnemu človeku ter odgovarja na aktualna verska in življenjska vprašanja.
V programu Radia Ognjišče je veliko oddaj in prispevkov o življenju vesoljne Cerkve in krajevnih Cerkva. Program poudarja učenje papeža, stališča Svetega sedeža, sporočila rimskih dikasterijev in sporočila iz posameznih slovenskih škofij ter Slovenske škofovske konference. Vse te informacije niso zaobjete le v posebnih oddajah, temveč so sestavni del dnevnih poročil in informativnih oddaj.
Zaradi poslanstva Radia Ognjišče se glasba izbira tudi iz zakladnice cerkvene glasbe in sodobne krščanske glasbe. Tako tudi glasbena govorica prinaša sporočilo Boga in o Bogu ter spodbuja k zvestobi Božjim načrtom.
V programu Radia Ognjišče so stalnica t. i. obvestila, ki prinašajo vabila posameznih župnij, dekanij in škofij.
Poleg duhovnih, verskih in cerkvenih vsebin je v programu Radia Ognjišče veliko izobraževalnih in kulturnih vsebin, ki poslušalca spodbujajo k zakonskemu in družinskemu življenju, gradnji sožitja in razumevanja med državljani, solidarnosti in socialnim razsežnostim, ohranjanju slovenske dediščine, ponosu ob slovenski samostojnosti in mnogim drugim vrednotam. Prav zato je Radio Ognjišče v slovenskem prostoru in pri različnih institucijah zelo dobro sprejet. Dober glas o Radiu Ognjišče pripomore, da sogovornikov za različne oddaje ni težko pritegniti. Večini sodelovanje v pogovornih oddajah predstavlja čast. Do sodelujočih gostov, tudi v političnih oddajah, so novinarji in voditelji spoštljivi. Pri delu jih ne vodi želja po senzaciji, ampak najboljša možna predstavitev določene vsebine. Radio Ognjišče je v slovenski medijski krajini prepoznan kot zelo profesionalen medij. To priznanje mu dajejo tudi ideološki nasprotniki.
Z radijskimi počitnicami, mini počitnicami, romanji, izleti, koncerti in drugimi dogodki se utrjujejo vezi med ustvarjalci in poslušalci programa.
Tiskovno društvo Ognjišče prejme odličje sv. Cirila in Metoda, najvišje priznanje Katoliške Cerkve v Sloveniji, ker s svojo več kot šestdesetletno dejavnostjo z revijo in založbo Ognjišče ter Radiem Ognjišče nepogrešljivo oblikuje verski, kulturni in duhovni prostor v Sloveniji ter zvesto oznanja evangelij. Prizadevanja številnih sodelavk in sodelavcev vedno temelijo na poslušanju človeka, iskanju novih poti oznanjevanja in vzgoji za krščanske vrednote, kar je še posebej pomembno v času medijske pluralnosti in sekularizacije. Njihov vpliv sega daleč onkraj cerkvenih meja, saj z dostojanstvenim in profesionalnim pristopom gradijo mostove med različnimi ljudmi, skupnostmi in generacijami.

 

Predsednik Tiskovnega društva Ognjišče mag. Božo Rustja se je za prejem odlikovanja zahvalil takole:

60 ognjisce04Spoštovane sestre in bratje, spoštovani ustvarjalci Ognjišča in naši prijatelji, spoštovani duhovniki, spoštovanji gospod nadškof, spoštovani gospod škof in spoštovani gospod škof Peter Štumpf, ki ste danes vodil somaševanje in v imenu slovenske škofovske konference podelil priznanje, odličje sv. Cirila in Metoda.
Hvaležni smo za to priznanje. V roke sem ga prejel jaz, trenutni predsednik tiskovnega društva Ognjišče. Toda brez prejšnjih rodov od ustanoviteljev, ustvarjalcev, urednikov in časnikarjev, piscev in lektorjev, delavcev v tehničnem uredništvu, v upravi in drugod tega priznanja ne bi bilo. Za to medaljo se skriva desetletja dela in truda, tudi preganjanja in trpljenja, preizkušenj in bojev. Bogu hvala za vse in mnoge sodelavce, poverjenike, naročnike in bralce ter vse, ki so na kakršenkoli način podpirali naše delo. In ga še podpirate.
Mogoče ni naključje, da se Bogu zahvaljujemo za 60-let Ognjišča na dan, ko se je iz zemeljskega življenja poslovil papež Frančišek, ki se je trudil, da bo v jeziku, razumljivem sodobnemu človeku, oznanjal evangelij. Naj bo odslej tudi naš priprošnjik pri nebeškem Očetu, da bi tudi mi zmogli dobro opravljati to nalogo.
Skromen začetek in razvoj revije nam govori, da Bog velikokrat dela na skromen in skrit način. Iz skromnega lističa se je rodila bogata revija. Iz poskusov izdajanja knjig založba, katere značilnost so knjige z visoko naklado. Ta rast nas uči, kaj more Bog po ljudeh narediti z darom uboge vdove. Prav skromni list je postal čez tri desetletja osnova, tudi materialna osnova, za nov, danes zelo uspešen medij slovenske Cerkve: Radio Ognjišče.
Kdor dela v Cerkvi in kdor dela za Gospoda, ne sme delati za priznanja in pohvale. Zanj mora biti zavest, da dela za Boga in z Bogom v službi ljudi največja čast. Toda priznanje Cerkve v Sloveniji nam sporoča, da je Cerkev opazila naše delo pri reviji, založbi in radiu Ognjišče. Ko so duhovnika, ki je bil po drugi svetovni vojni obsojen in v zaporu, vprašali, kako gleda na to preganjanje, je odvrnil: »Povej mi, kdo te preganja, in povem ti, kdo si«. Če te preganjajo malopridni ljudje, je to priznanje. Mi bi danes lahko rekli: Povej mi, kdo ti daje priznanje, in povem ti, kdo si. Zato je priznanje za nas tudi in predvsem obveza. Obveza, da se bomo še naprej trudil pri svojem delu in iskali novih poti za oznanjevanje evangelija v današnjem svetu tudi s pomočjo sodobnih medijev.  Bog plačaj in Bogu hvala za vse dobro

 

pripravil MČ

Zajemi vsak dan

Resnična ljubezen ima tisoč obrazov: od potrpežljivosti do odpuščanja, od dobrote do usmiljenja, od plemenitosti do zvestobe.

(Janez Zupet)
Nedelja, 27. April 2025
Na vrh