Poleti jemo svežo, lahko in »rožnato« hrano
Tudi poleti kuham kot slikarka. Namesto slikarske barve si pripravim raznobarvna živila, moja bela, modra, rdeče – črna posoda je kot slikarsko platno. S kuhinjskim orodjem in priborom si pričaram neponovljiv obrok in ga na koncu gledam kot mojo lepo sliko...
Poleti nam narava ponujajo živila, ki jih lahko jemo sveža, brez nepotrebnega cvrenja, kuhanja, pečenja in praženja. Manj kuhane hrane jemo zato, ker je vročina in telo je treba tudi znotraj sproti ohlajati z vodo, s SVEŽIM sadjem in zelenjavo. Z njunim uživanjem ne prinašamo domov nobenih škodljivih odpadkov.
- Zajtrk: skuta z breskovo marmelado, graham kruh, eko mleko – nezavreto
Dopoldanska malica: poletno jabolko, košček kruha
Kosilo: poletna mineštra, kruh, mlečni njoki, melona
Popoldanska malica: kislo mleko, košček kruha
Večerja: poletni brodet, pečena polenta, eko mleko z medom
- Dobro je vedeti. RIBE, SONCE in MLEKO= naravni vir D - VITAMINA
Breskova marmelada
Izberite zelo, zelo zrele in zdrave breskve. Tudi če je sadež samo malo nagnit, ga zavrzite, saj je okužen cel sadež. Olupite, narežite in dajte v kozico, ki ni iz kovine - napolnite samo do polovice, da sadni sok hitreje povre. Dodajte približno 20% sladkorja in postavite na štedilnik. Med kuhanjem mešajte, da se ne prime. Kuhajte približno 40 minut. Breskova, češnjeva in še nekatere druge marmelade ostanejo bolj redke. Marmelado napolnite v prekuhane vroče kozarčke, pokrijte z vročimi, nepoškodovanimi pokrovčki in tesno zaprite. V lonec položite tanko krpo, nanjo zložite kozarčke, nalijte vročo vodo skoraj do vrha, lonec pokrijte s pokrovom in kuhajte približno 15 minut. Še vroče kozarčke zložite v prenosno hladilno skrinjico ali jih zavijte v volneno odejo, pokrijte in počakajte dva do tri dni, da se ohladijo.
Poletna mineštra z grahom
Kjer je grah in vsaj malo ješprenja ali pire, meso ni potrebno. Včasih dodamo košček svežega mesa ali pršuta, sušenega na zraku.
- Če mineštro skuhate samo z oljčnim oljem, jo čimprej pohladite v hladni vodi (vanjo dodajte led ali steklenico zamrznjene vode) in jo postavite v hladilnik. Kasneje jo lahko jeste hladno - brez pogrevanja.
V hladno kozico narežite sveži česen ali mlado čebulo, grah, na kocke narezan krompir, naribano sveže zelje, naribano bučko in dodajte olje. Postavite na štedilnik in vse skupaj na hitro segrejte. Potresite s testeninami ali dodajte namočen in kuhan ješprenj ali pirin rižek, malo posolite in zalijte z vročo vodo. Kuhajte še približno pol ure. Kuhano potresite z natrganim peteršiljem in po želji dodajte še malo oljčnega olja.
Mlečni njoki
Zamesite redko fino kvašeno testo kot za miške. Recept zanje sem napisala v eni prejšnjih številk. Rozine lahko tudi izpustite. Vzhajano testo zajemajte z majhno žličko in ga polagajte v toplo eko mleko. Mleka naj bo toliko, da njoki plavajo. Pokrijte in počasi kuhajte približno osem minut. Z mrežasto lopatico jih preložite v presejane drobtine, ki ste jih pocvrli na maslu. Jed polepšajte z žlico češnjeve marmelade ali potrosite s sladkorjem. Zraven ponudite kozarček eko mleka – nezavretega.
Poletni brodet
Očiščene sipe ali kalamare operite v osoljeni vodi (mrzla voda in groba morska sol), odcedite in narežite na majhne koščke.
- Če nimate sveže ribe, vzemite sardelne fileje, vložene v kozarec.
Polenta v pečici
Polentno moko presejte. Če vam je kaj ostane, vrečko tesno zaprite, da ne pridejo metulji. V kozico dajte pol eko mleka in pol vode in ščepec morske soli. Ko skoraj zavre, odmaknite z ognja, s pestjo dodajajte moko in mešajte z metlico za stepanje. Zamesite redko koruzno testo, ki ni ne močnik ne žganci. Polenta bo veliko boljša, če dodajate moko in ne tekočino.
Pekač namažite z oljem in vanj stresite zakuhano polento. Pokrijte z drugim pekačem in dajte v toplo pečico. Pecite približno 40 minut na 200 stopinjah Celzija. Pečeno lahko potresete s sveže naribanim trdim sirom in narežete na kocke.
Pavlič E., Kuhajmo, Ognjišče (7) 2010, str. 98